Hovedbildet i artikkelen. Foto: Torbjørn Andersen
Jakovlevs sikret seg sølvmedalje i single etter finaletap mot Markus Barth fra Bergen. Finalen endte 3–21, 22–20, 13–21 etter tre sett med store svingninger.

Aleksander Jakovlevs spilte et godt NM på Bygdøy. Foto: Torbjørn Andersen
Tøff start, men så våknet han
Jakovlevs fikk en tøff start på finalekampen og slet med å komme inn i sitt eget spill i første sett.
– Jeg spilte litt for mye i hans tempo. Han styrte spillet, og da ble det vanskelig for meg å få kontroll, forklarer Aleksander Jakovlevs til OFBKs nettside.
I andre sett snudde kampen.
Jakovlevs tok mer initiativ, satte høyere tempo og presset motstanderen til flere feil. Det resulterte i et jevnt og spennende sett som Jakovlevs til slutt vant 22–20.
– Da begynte jeg å gjøre det mer ubehagelig for ham, og det gjorde kampen mye tettere, sier Jakovlevs.

Aleksander til venstre ble nummer to i NM. Foto: Torbjørn Andersen
- Et bra steg videre
Det tredje settet startet jevnt, men etter hvert fikk Barth overtaket. Etter seks kamper i løpet av NM-helgen begynte slitasjen å merkes.
– Det er ikke snakk om skade, bare stivhet og sliten kropp. Det blir mange kamper på høyt nivå, og da kjenner man det, sier Jakovlevs.
Til tross for tapet i finalen er han godt fornøyd med mesterskapet.
– Målet er alltid gull, men dette er et veldig bra steg videre, sier Jakovlevs.

Tommel opp for OL-satsing. Foto: Torbjørn Andersen
Satser mot OL
Videre venter en travel internasjonal turneringsperiode. Jakovlevs planlegger å delta i seks–syv internasjonale turneringer i mars, april og mai for å samle internasjonale rankingpoeng og erfaring.
– Skal man kunne satse mot OL, må man ha internasjonale poeng. Det er derfor jeg starter nå. OL-deltakelse er et langsiktig mål, enten det blir om to eller seks år, sier han.
Han har allerede verdifull erfaring fra Asia og planlegger fremover en kombinasjon av trening i Europa og turneringsreiser, samtidig som han vil tilbringe mer tid hjemme i Norge med familien.
– Jeg satser. Det er planen, sier Jakovlevs.
Sølvmedaljen i NM bekrefter at Aleksander Jakovlevs er på riktig vei – og at norsk badminton har mye å glede seg til fremover.
Les mer: Aleksanders vei til finalen (OFBKs nettside)
Alle resultater (Cup2000)
Følg OFBK (Facebook)
Flere artikler fra OFBK:
God stemning gir mersmak for Sterling (OFBKs nettside)
Velkommen til vinterferieskole (OFBKs nettside)
Kampen om doubletitlene (OFBKs nettside)
Velkommen til Haugerud-ranking (OFBKs nettside)
Alt klart for nyvinning (OFBKs nettside)
Jakter singlegull i NM (OFBKs nettside)