Norges Badmintonforbund / Nyheter / 2026 / Kirkenes Badmintonklubb reiser seg
F.v; Magnus Kaasen-Ingerøyen, Jenica Sibayan, Mateo Manfreda, Andreas Saga Romsdal og Tobias Hansen
F.v; Magnus Kaasen-Ingerøyen, Jenica Sibayan, Mateo Manfreda, Andreas Saga Romsdal og Tobias Hansen

Kirkenes Badmintonklubb reiser seg

Adventstid ble krisetid for Kirkenes Badmintonklubb - før jul, nærmere bestemt 23. november – mistet Kirkenes Badmintonklubb sin idrettshall og alt sitt utstyr, da Fjellhallen brant. Den viktigste forutsetningen for klubb og aktivitet var utbrent og sotlagt. Det har imidlertid ikke stoppet Kirkenes BK – som forrige helg arrangerte og spilte Barents Open!

Sammen med Kirkenes Turnforening, Kirkenes Idrettsforenings håndballgruppe og Kirkenes Atletklubb mistet badmintonklubben ikke bare sine treningslokaler, men også alt idrettsutstyr. Samlet ble et idrettstilbud til omlag 300 barn og unge bokstavelig talt kremert. En stor katastrofe for lokalmiljøet. Den trygge og aktive møteplassen var borte. Hardest rammet, og de som mistet utstyr med størst økonomisk tap, var turnforeningen (bare aske var igjen av utstyr til 1,5 millioner). Badmintonklubben mistet utstyr til omlag 150.000. Fjellhallen er kommunalt driftet, men de ulike idrettslagene eide utstyret sitt selv, noe som har komplisert forsikringssaken. Det hjelper heller ikke at kommuneøkonomien i utgangspunktet er relativt skrøpelig.

Kirkenes Badmintonklubbs leder Ina-Lill Hojem forteller: «Brannen startet ved hovedinngangen og lagerområdet. Alt som vi hadde lagret på lagret gikk tapt. I tillegg var det kraftig røykutvikling i hele treningsanlegget, og alt av utstyr ble røyk- og sotskadet. Vi har tapt store summer i både arrangør-utstyr, fjærballer, nett, stolper, racketer med mer. Som en liten klubb som lever hånd til munn uten lokale sponsorer og ingen andre inntekter enn medlems/treningsavgift og små dugnader, er dette tapet for stort for oss å dekke».

Ina-Lill forteller også om en klubb som de siste årene har vært i fin vekst. Kirkenes Badmintonklubb hadde da sesongen 2025/26 startet rundt 30 aktive medlemmer, i aldersgruppen 6 til 80 år, på alle nivåer; noen trener for aktiviteten skyld og det sosiale, mens andre trener for å kunne konkurrere på høyere nivå. Her er det takhøyde og rom for alle!

Heldigvis har lokalmiljøet etter brannen stilt opp. Private givere og spleiseaksjoner har bidratt. Fefo – Finnmarkseiendommen har bidratt med millionstøtte for at idrettslagene skal kunne kjøpe inn igjen noe av det tapte utstyret. Kommunen er også i gang med riving og rengjøring av sotlagte deler av hallen, før selve gjenoppbyggingen kan begynne. Man håper å ha Fjellhallen i drift igjen denne høsten, men det er ingen garantier for det. Men det er viktig å ikke miste troen! Inntil da får Kirkenes Badmintonklubb og de andre idrettslagene bruke andre idrettshaller, men med begrenset plass, og uten tilstrekkelig med oppmerking og uten egne stolper og nett.

Det går uansett. Kirkenes Badmintonklubb lar seg ikke knekke! «Inn i det nye året er vi igjen optimistiske. Klubben skal fortsette å vokse, og vi skal komme oss over dette», forsikrer Ina-Lill. Hun forteller også at klubben har fått hjelp fra andre badmintonklubber. Det har vært til inspirasjon. «Sandefjord Badmintonklubb sendte oss stolper og nett – helt fantastisk – noe vi er svært takknemlige for!» Forrige helg stilte naboklubben Tana badmintonklubb opp, ved å stille sin idrettshall tilgjengelig for Kirkenes tradisjonsrike turnering; Barents Open!

Barents Open - opp fra asken!

Lørdag 21. februar var dagen, da klubben endelig fikk arrangere sin egen turnering Barents Open! Etter brannen og krisetid, var det godt å få arrangert turneringen, med hjelp fra Tana badminton klubb. Tana som ligger ca. 2 timer kjøring unna Kirkenes, stilte deres hall til rådighet. «Vi kom til tilnærmet dekket bord og kunne arrangere en flott turnering med masse aktivitet og godt spill», forteller Ina-Lill. Hjelp fikk de også fra to tidligere spillere, som tok turen fra Karmøy og Sandefjord, for å hjelpe til i gjennomføringen.

«I vår landsdel er avstandene store og utvalget av turneringer er begrenset så det er veldig tilfredsstillende å ha gode naboer, som hjelper til, så man får avholdt turneringen sin i stedet for å avlyse, og miste en mulighet til aktivitet og idrettsglede». For Kirkenes Badmintonklubb ble turneringen enda viktigere; nå har klubben reist seg opp!

 

blobid0.jpgFra Barents Open – i år i Tana Flerbrukssenter – og med spillere fra hele Finnmark badmintonkrets.

 

«Noen pokaler fikk våre med i bagasjen hjemover også, men aller viktigst var det å være i gang igjen. Føle på gleden av igjen å spille turnering! Vi gleder oss veldig til hallen vår er oppe og gå igjen og ser frem mot resten av sesongen!»

KiBK takker også forbundet for tilsendt racketpakke og baller – det skulle bare mangle!

Vi ønsker Kirkenes Badmintonklubb all mulig lykke til i gjenoppbyggingen av klubben! Vi heier alle på dere!

Kongsberg DNV NT Forza