smashing-girls 4.jpeg

Badminton, mestring og nye vennskap

En helg med intensiv badmintontrening, sosialt samvær og nye vennskap sto på programmet da Smashing Girls-samlingen gikk av stabelen i Ålesund. Marie fra Frogner var trener.

Alle bilder: arrangørene

Med dyktige instruktører, varierte treningsøkter og fokus på inkludering og mestring ble det tre innholdsrike dager både på og utenfor banen.

En helg full av gode minner

– For en herlig helg! Minnebanken er nok en gang fylt med gode minner, forteller arrangør Susann Dahle Standal til OFBK etter årets Smashing Girls-samling.

Selv om deltakerantallet var litt lavere enn ønsket, ble det en lærerik og intensiv helg med god oppfølging og et variert treningsprogram. Samtidig fikk jentene muligheten til å bli bedre kjent på tvers av alder, nivå og tidligere bekjentskaper.

– Både på og utenfor banen ble det knyttet sterke bånd mellom nye og gamle deltakere. Det er kjekt å se vennskap blomstre slik! Vi er alle enige om at helgen ble alldeles smashing, sier Standal.

Hun trekker også fram instruktørene Marie Christensen og Emilie Hamang, som sørget for gode treningsøkter og tett oppfølging gjennom helgen.

smashing-girls 2.jpeg

Variert trening med fokus på utvikling

Treningsprogrammet var lagt opp med ulike temaer fra dag til dag, slik at spillerne fikk arbeide med flere sider av badmintonspillet.

– Det var en flott arrangert samling av gjengen i Ålesund, med engasjerte spillere som la inn en god innsats på alle treningene, forteller trener Marie Christensen til OFBK.

Fredagen startet med doubletrening, der samspill, rotasjon mellom makkere og bevegelse på banen sto sentralt.

smashing-girls 5.jpeg

Lørdagen begynte med en fysisk økt med stigeløp og ulike hopp-, tripp- og utfallsøvelser. Deretter sto et sosialt rebusløp på programmet før jentene gikk løs på en økt med fokus på single.

Her jobbet de blant annet med sikkerhet i spillet, evnen til å holde ballen i gang og bevegelighet over hele banen.

Søndagen startet med multifeeding, der høyt tempo og mengdetrening med ball var i fokus. Helgen ble avsluttet med en lagturnering over tre runder, der spillerne selv ble enige om hvem som skulle spille de ulike kampene.

– Det var veldig gøy å få være med som trener, og jeg håper enda flere melder seg på neste år, sier Christensen.

smashing-girls 8.jpeg

Inkludering både på og utenfor banen

Smashing Girls handler om mer enn badminton. En viktig del av samlingen er å skape et trygt og inkluderende miljø der jentene kan utvikle seg både som spillere og som mennesker.

Gjennom helgen ble deltakerne oppfordret til å vise innsats, gi hverandre gode tilbakemeldinger og invitere andre med på oppvarming og sosiale aktiviteter.

– Her var alle veldig flinke! Det var mye inkludering i gruppa, og jentene var flinke til å hjelpe hverandre og gi gode tilbakemeldinger på trening, forteller Christensen.

Hun synes også det var verdifullt å få tid til å se hver enkelt spiller, gi individuelle tilbakemeldinger og bli bedre kjent med deltakerne.

– Det ble en veldig fin samling. Vi følte at vi fikk tid til å se alle spillerne, gi tilbakemeldinger og være litt med på det sosiale.

smashing-girls 3.jpeg

Skoleovernatting, cupcakes og fotspa

Det sosiale er en viktig del av Smashing Girls-opplevelsen. De fleste deltakerne overnatter på skolen, noe som gir ekstra tid til å bli kjent og skape minner også etter at treningsøktene er ferdige.

Lørdagen byr blant annet på felles middag, og til dessert serveres egne Smashing Girls-cupcakes. I tillegg står aktiviteter som mini-fotspa, neglelakking og spill på programmet.

– Det sosiale rundt samlingen er også med på å gjøre helgen komplett, forteller Standal.

Målet er å skape en helhetlig opplevelse med plass til både idrettslig utvikling, lek, moro, gode matvaner og trygghet.

– Vi prøver så langt det lar seg gjøre å gjennomføre samlingen med fokus på mestring, lek og moro, læring, godt kosthold og trygge rammer for både oppholdet og utviklingen til den enkelte, sier hun.

smashing-girls 7.jpeg

Håper på fullt hus neste år

Både arrangør og trener sitter igjen med gode opplevelser etter årets samling. Engasjerte spillere, godt samhold og en helg med rom for både læring og vennskap gir motivasjon til å fortsette.

Standal håper enda flere jenter vil være med neste gang.

– Håper alle sovner fort i kveld – med et smil om munnen. Vi håper på fullt hus neste år!

 

Følg OFBK  (Facebook)

 

Flere artikler fra OFBK:

Lagserieoppsettet er kommet (OFBK)

Ledige plasser i Ålesund (OFBK)

Velkommen til Oslo (OFBK)

Slik spiller EM-håpene (OFBK)

Velkommen til Frognerhøna (OFBK)

Idrettsglede og fellesskap i sentrum (OFBK)